top of page

Розробка уроку
з музичного мистецтва


5 клас
І І семестр
Тема: Музика як вид мистецтва
Тема уроку: Інструментальна музика

вчитель музичного мистецтва
 ЗОШ I-III ступенів №1
Пугачова Наталія Миколаївна
Підготувала

Тема: Інструментальна музика

Мета: розширити уяву учнів про елементи музичної мови, ознайомити з поняттям «тембр», визначити особливості звучання інструментів симфонічного оркестру ; ознайомити з видами інструментальних ансамблів; розвивати темброво-звуковисотний слух, відчуття ритму; виховувати  інтерес до інструментальної музики, набувати елементарних вмінь та навичок образного мислення та творчої діяльності.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок-екскурсія

Музичний матеріал: пісня В.Філіпенко «Веснянка», В.Барвінський «Квартет»,П.Моріа «Така-така».

Обладнання уроку: фортепіано, комп’ютер, мультимедійний проектор.

Наочні посібники: презентація; мультфільм, роздатковий матеріал зі словами пісень  та завданнями для учнів.

Терміни і поняття: симфонічний оркестр, тембр,квартет.

                                                    Хід уроку

Епіграф до уроку:

                   Музика запалює весь світ, окриляє душу, сприяє ле­ту

 

 

І. Організаційний момент (Слайд  1)

Діти заходять у клас,розташовуються у класі по групах

Музичне вітання,  «Добрий день Вам»

ІІ. Актуалізація опорних знань

 Для того,щоб озвучити тему уроку,відгадайте загадку:

В руках музикантів на знак диригента

Прокинуться і оживуть….(інструменти)

 

 

Отже,тема нашого уроку- «Інструментальна музика. Інструментальний ансамбль»

Завдання: (слайд 2)

Ні уроці ми детально поговоримо про інструментальну музику,

в різних її проявах, здійснемо цікаву подорож у світ музики, а почнемо урок так:чомусь я вирішила вам продемонструвати цю картину.(слайд  ) Які питання виникли у вас до побаченого?

????

Ну що ж, будемо розбиратися.

Чому коло?
Навіщо співають?

Ось-ось і до нас завітає весна, і віддаючи належне традиціям, ми

теж розучимо веснянку, автор якої В.Філіпенко,  тож додаймо собі весняного настрою!

 7.Вивчення пісні. (слайд 3)

1) Повторення вивченої мелодії вокалізом.

2) Опрацювання тексту двох куплетів.

3) Робота над виконавським розвитком:

4) Хорове виконання пісні.

Виконуючи «Веснянку» ми в якісь мірі торкнулися обрядів, які використовували наші предки ,супроводжуючи  прихід весни.

Вчитель: Урок у нас сьогодні незвичайний- хто з вас хоче відправитися у подорож?для початку, щоб потрапити у країну ,де живуть музичні інструменти, нам потрібно всім по черзі промовити такий пароль: «Мені подобається звучання ….», а потім назвати той музичний інструмент, звучання якого вам подобається. Почнемо з мене.

Гра «Мені подобається…»

Опис гри: учні ланцюжком називають музичні інструменти, звучання яких їм подобається.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Звучить чарівна музика

                                     

                                                     

Вчитель: Отже, пароль промовлено і ми, друзі, потрапили у театр, а саме у  місце,  де розташований симфонічний оркестр (Слайд 5  ).

 

Вчитель: Як же називається це незвичне місце?

Учні: Оркестрова яма.

Вчитель: Давайте уявимо, що наш клас, це оркестрова яма. І поки музиканти симфонічного оркестру пішли відпочивати, ми розглянемо, що ж цікавого знаходиться поруч з вами.

ІV. Вивчення нового матеріалу 

Вчитель: Музичні інструменти симфонічного оркестру поділяються на групи залежно від способу видобування звуків: струнні, духові, ударні, клавішні (таблиця).

          Струнні інструменти звучать тоді, коли торкаються їхніх струн (Слайд 6), духові – коли в них вдувають повітря (Слайд7), ударні – коли в них ударяють (Слайд8 ), а клавішні – при натисканні клавіш (Слайд9 ).

Вчитель: Друзі мої, зараз ми також спробуємо розділитися на групи, як це роблять у симфонічному оркестрі. І група – це група струнних інструментів, ІІ – духових, ІІІ – ударних, ІV- клавішних.

Вчитель розставляє на столах таблички з назвами груп інструментів симфонічного оркестру

Вчитель: У ваших картках зображені інструменти. Відберіть ті,  які належать до вашої групи музичних інструментів і виберіть учнів-капітанів з вашої групи, який озвучить ваш результат(бейджики).

Учні працюють в групах над завданням. Демонструють результат.

V. Сприймання музичних творів

Вчитель: Молодці,  добре справились з цим завданням. Тепер ваші знання збагатилися і стали ще міцніші. А ось, до речі, повернулись і музиканти симфонічного оркестру і приготувалися до виконання музики (Слайд10 ). Скажіть мені, а хто пише музику для симфонічного оркестру?

                                             

 

Відповіді: Композитор.

Вчитель: Молодці, друзі.Композитор використовує виразні властивості різних інструментів. Ви помітили як їх багато? і Це тому, що кожен має своє власне  звучання, свій голос, так як люди, як ми з вами. Давайте спробуємо за допомогою гри впізнати по голосу свого однокласника.

Гра «Впізнай по голосу» (слайд 11 )

Опис гри: ведучий виходить до дошки і відвертається від класу. Учні по черзі проспівують мелодію зі словами: «Тепер черга моя, відгадай хто я?!».

Вчитель: Неповторне звучання кожного інструменту, забарвлення голосу людини, або співака в музичному мистецтві називають тембром.

Запис у словничок: Тембр – «забарвлення» звуку (Слайд12  ).

Вчитель: Діти, як ви вважаєте, чи завжди інструментальні твори виконує тільки оркестр?

Відповіді:….

Вчитель:  Тож, друзі , коли грає один виконавець-інструменталіст, -це…

Два…, три…, а  дізнатися як називається ансамбль з більшої кількості музикантів  допоможе завдання. Для цього треба розшифрувати код. Зверніть увагу на свої картки, для допомоги у вас є табличка, в якій кожна літера відповідає певній цифрі. Вона допоможе вам справитись із завданням.

Чия команда першою відповість, отримає бал у свій банк. (слайд 13 )

 

Наприклад, 23-7-17-2-21  «тембр»

15-3-1-21-23-7-23 (Квартет)

Вчитель. Справді, це італійське слово схоже на «квадрат» або «кварта»-

Всі ці слова вказують на четвірку. 

                                              

Є різний склад інструментального квартету, але самий розповсюджений з них струнний. Наша подорож продовжиться на лісовій галявині, звідки вже доносяться дивні звуки… (слайд 14 )

         Байка «Квартет»

   Перенесімось до невеличкої концертної зали, де звучить  музика, яку можна назвати справжнім мистецтвом. Написав її композитор В.Барвінський

(слайд 15 )

Василь Олександрович Барвінський (1888—1963) — український композитор, піаніст, педагог, диригент, музичний критик. Спадщина композитора-лірика складається переважно з камерно-інструментальних творів, зокрема й для дітей.

Першою вчителькою музики композитора була мати — Євгенія  Лобович, співачка і педагог. Пізніше його навчання як піаніста і композитора проходило у Львівській та Празькій консерваторіях. Початок творчої та педагогічної діяльності Барвінського пов'язаний  зі Львовом, де він очолював Вищий музичний інститут імені М. Лисенка. Його рецензії та музично-критичні замітки друкувались у кількох десятках газет і журналів.

У 1948 р. В. Барвінського  заарештували, він  відбував  покарання  а одному з концтаборів  Мордовії. Навіть  там композитор активно працював, організовуючи самодіяльні колективи, навчаючи  музичної  грамоти  всіх  бажаючих. До  Львова повернувся через 10 років без права викладати в навчальних закладах. До останніх  днів  життя  Василь  Барвінський  продовжував  творити: відновлював по пам'яті  свої  знищені під  час  арешту твори, безкоштовно консультував піаністів, брав участь у роботі Спілки композиторів. Після  смерті  Василя  Барвінського  було  реабілітовано.

Якою людиною був В.Барвінський? На це питання нам відповість його творіння. Поділимося на 4 групи, кожна після прослуховування озвучить свої враження.(1«Біографи»,2«Живописці»,3«Режисери»,4«Хореографи »)

Завдання розподілене по картках для кожної групи ( ЖОВТІ)

1.біографи(якою людиною був Барвінський? У якому настрої писав цю музику?)

2.художники(Що би ви намалювали у картині на цю музику? Якого кольору треба взяти фарби?)

                                               

3.режисери (Про що був би кінофільм,у якому би звучала така музика?)

4.хореографи(які рухи відповідають образному змісту музики ?)

ВІДЕО «Квартет»(слайд 16.) (4хв.+ опрацювання)

Аналіз по групах. Презентують спікери, або декілька дітей (хореог)       ФІШКИ-БАЛИ

ВИСНОВОК (навчились більш тонко відчувати музику)

 Що ж друзі,  нам час повертатися з театру до свого рідного класу. Давайте закриємо очі і порахуємо до  трьох. …Один, два, три.

Звучить звуковий ефект, діти розплющують очі.

Біля дошки стоять учні з інструментами.

Вчитель: Пам’ятаєте, на початку уроку я вам говорила, що з нами на уроці можуть трапитись будь-які дива. Ви самі створите ансамбль і це буде справжнє диво, адже ми всі переконаємось, що навіть імпровізація може бути шедевром . Давайте привітаємо своїх однокласників  оплесками.

ОРКЕСТР .(слайд17   )

VІІ.  Підсумок  уроку

 Підсумовуючи наш урок, я хочу перевірити як ви запам’ятали інформацію

КРОСВОРД (слайд18)(Зелені)

1.Ударний інструмент

2.Королева інструментів

3.Автор квартету, який ми слухала на уроці

4.Ансамбль з чотирьох музикантів

5. Тварина, яка у байці грала на скрипці у байці Крилова

                                          

Оцінювання учнів

Вчитель: Сьогодні на уроці всі були активними, особливо мені сподобались відповіді … 

Вчитель Дорогі діти! Подивіться один одному в очі, посміхніться, передайте частинку свого гарного настрою іншому.  Свій настрій на кінець уроку визначте будь ласка за допомогою смайлика. Домалюйте емоцію,яка відповідає Вашим відчуттям.

Діти визначають свій емоційний стан (Слайд 19кккк )

VІ. Домашнє завдання

Намалюйте, будь ласка дівчину-весну із пісні «Веснянка»

Вчитель: Пролунав дзвінок, закінчився урок.

До побачення!

Діти: До побачення!

Вихід із класу під музику Веснянки

bottom of page